ZGOK
ZGOK

Udany festyn „Drugie życie naszych śmieci” [galeria]

DSC_0029

Udany festyn „Drugie życie naszych śmieci”

 

Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich zaprosił mieszkańców województwa na festyn odpadowy „Drugie życie naszych śmieci”.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich mają na celu uświadomienie, jak wiele powstało w całej Polsce inwestycji – często niezwykle potrzebnych i bardzo kosztownych – których nie udałoby się zrealizować bez wsparcia finansowego Unii Europejskiej. Jedną z takich inwestycji jest ZGOK w Olsztynie.

– Chcieliśmy uczestniczyć w ogólnopolskiej inicjatywie promowania inwestycji sfinansowanych przy udziale UE, aby przy tej okazji móc przybliżyć mieszkańcom nowoczesną technologię przetwarzania odpadów – mówi Mariusz Gawełda, prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. – Celem było zaprezentowanie – w sensie dosłownym – jak wygląda drugie życie naszych śmieci. Co się z nimi dzieje, gdy trafiają do ZGOK, i czym jest paliwo alternatywne.

W sobotę 20 maja od rana do siedziby ZGOK zaczęły przybywać całe rodziny. Niezmotoryzowani mogli skorzystać, dzięki uprzejmości olsztyńskiego MPK, z bezpłatnej linii autobusowej, która w tym dniu kursowała na trasie Dworzec Główny – ZGOK. Niewątpliwym sprzymierzeńcem organizatorów była pogoda – było wręcz upalnie. Ale i tę okoliczność przewidziano, były zimne napoje, a dla dzieci – wata cukrowa.

Mimo licznych imprez organizowanych tego dnia w Olsztynie frekwencja dopisała. Goście mogli wysłuchać interesującej prezentacji na temat ZGOK, zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi m.in. selektywnej zbiórki, a potem w grupach zwiedzali zakład. – Tematem numer jeden, który wzbudzał najwięcej kontrowersji, okazała się segregacja odpadów – podsumowuje Michał Lubieniecki, dyrektor ds. logistyki, który był jednym z oprowadzających po zakładzie. – Co ciekawe, najbardziej dociekliwi byli na naszym festynie najstarsi goście. Oni dopytywali o wszystko najdokładniej.

Wielkim powodzeniem – oczywiście głównie wśród najmłodszych uczestników festynu – cieszyły się warsztaty: malowanie na szkle, produkcja papieru czerpanego, kolorowanki, odpadowy tor przeszkód i konkurs na temat segregacji odpadów. Hitem były przejażdżki elektrycznym meleksem w towarzystwie… Czerwonego Kapturka (w tę rolę z wyczuciem wcieliła się Halina Kreczman), który miał przygotowane bułeczki z jagodami.

– Najbardziej podobały mi się te wielkie śmieciary – z zapałem opowiadał dziewięcioletni Patryk, który odwiedził festyn z rodzicami i trzyletnią siostrą. – Nie mogliśmy za nim nadążyć. Wszystko chciał widzieć, wszystkiego dotknąć. Był zachwycony – oceniła mama Patryka.

Wśród prezentowanego sprzętu obok śmieciarki, która została udostępniona przez firmę Remondis, były inne maszyny: hakowiec do obsługi kontenerów, ładowarka czołowa, nowoczesny ciągnik Ursus, kruszarka do betonu oraz podnośnik wykorzystywany do pracy na linii.

– Organizowaliśmy taką imprezę po raz pierwszy, więc siłą rzeczy mieliśmy pewne obawy, czy damy radę. Wygląda na to, że wszystko udało się tak, jak zaplanowaliśmy. I na pewno nie był to ostatni taki festyn – podsumował prezes Gawełda.

Koordynatorem organizacji festynu w ZGOK była Katarzyna Ludwiszewska.

jp

GALERIA ZDJĘĆ